Hizmetlerimiz

Direk İmalatı

Aktuğ metal olarak, bir çok farklı kullanım alanına özel ürettiğimiz aydınlatma direkleri ve galvanizli direk üretimleri ile çözüm ortaklarımıza kaliteyi sunuyoruz.

KONİK DİREK

Dekoratif ve estestik görünümü nedeniyle kullanımı son yıllarda giderek artan yuvarlak konik direkler 12 mtr. ye kadar tek parça halinde % 1-1,5 eğimle koniklik  sağlanarak üretilmektedir. Gömme ve flanşlı tip olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Üzerlerine isteğe bağlı olarak çeşitli boy ve yükseklikte 1-2-3 ve 4 ‘lü konsollar takılabilmektedir. Bunlara ek olarak direk dibine çeşitli kalınlıkta ve yapıda kaide uygulaması yapılarak görsellik arttırılmaktadır. Sıcak Daldırma Galvaniz üzeri elektrostatik toz boya seçenekleri mevcuttur.

POLİGON DİREK

3 mt ile 150 mt aralığında poligonal kesitli istenilen çap, uzunluk ve kullanım sahasına uygun, poligon direklerin projelendirilmesi, statik hesaplaması, imalatı ve montajı konularında hizmet vermektedir.

AYDINLATMA DİREĞİ

Aydınlatma Direği, 3 mt ile 15 mt yüksekliğinde galvanizli veya boyalı olarak üretilmektedir. Ürün ve hizmet bileşenleri olarak aşağıdaki başlıklar sıralanabilmektedir.

Aydınlatma Direği Hizmetlerimiz;

 • 12 mt” ye kadar tek parça direk imalatı,
 • Ankrajlı temel montajı için zemin flanşlı,
 • İstenilen ebatta konsol,
 • 1,2,3 veya 4 adet aydınlatma konsolu,
 • TEDAŞ ve TIA/EIA-222 F standartlarına uygun.

BAYRAK DİREĞİ

Bayrak Direği; 6 mt ile 150 mt yüksekliğinde galvanizli veya boyalı olarak üretilmektedir. Bayrak direkleri üretimi konusunda birçok seçenek sunulabilmektedir;

Bayrak Direği Hizmetimiz;

 • 12 mt’ye kadar tek parça gövde / 12 metreden sonra poligon sıkı geçme sistemi bayrak direği,
 • Poligonal kesitli Bayrak Direği,
 • Sonsuz döner sistemli ve uçak ikaz lambalı Bayrak Direği
 • Asansörlü (Motor Kumada Sistemi) / El mekanizmalı Bayrak Direği
 • Paratonerli Bayrak Direği

Ayrıca bayrak direklerinde, tarafımızdan yapılan statik ve aydınlatma hesabına uygun

 • Temel,
 • Montaj,
 • Aydınlatma ve diğer aksesuar tedarik hizmetleri sunulmaktadır.

GSM DİREĞİ

Gsm Direği, 10 mt – 100 mt arasında çözümler sunduğumuz örme kuleler, üretim hızı ve düşük maliyeti ile avantaj sağlamaktadır. İmalat süresinin kısalığı da sahaların hızlı bir on air olmasını desteklemektedir.

Gsm Direği Hizmetimiz;

 • Sahalara özel tasarımını yaptığımız aydınlatma kulelerimizin 5 mt – 30mt arasında değişen yükseklik ve tiplerde GSM Direği üretimi gerçekleştirilmektedir.
 • Rüzgar tribünü, Totem, GSM, TV-Radyo gibi değişik kullanım alanlarına sahip olan direklerin projelendirilmesi, üretimi ve montajı firmamızca yapılmaktadır.

ENERJİ NAKİL HATTI DİREĞİ

Alçak Gerilim , Orta Gerilim , Yüksek Gerilim enerji nakil hattı direklerinin imalatı uluslararası normlara uygun bir şekilde yapılmaktadır. Enerji nakil direklerinin projelendirilmesi ve tasarımı uzman mühendislerimiz tarafından yapılmaktadır.

KAMERA DİREĞİ

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlayan izleme sistemleri ile birlikte kamera direklerinin de kullanım alanları genişlemiştir. Görüntü kaybını engellemek üzere kameranın vibrasyonunu önleyecek direk salınımı hesaplanarak gerekli ölçü ve çaplarda projelendirme ve üretim yapmaktayız.

OTOYOL DİREĞİ

Karayolları şartnamelerine uygun olarak otoyol direği, trafik levhaları, levha direkleri ve konstrüksiyonlarının  üretimi ve montajı firmamızca yapılmaktadır.

PROJEKTÖR DİREĞİ

Projektör Direği;  10 mt ile 100 mt yüksekliğinde galvanizli veya boyalı olarak üretilmektedir. Galvanizli projektör direkleri poligonal kesitli olup çok çeşitli seçeneklerde sunulmaktadır.

Projektör Direği Hizmetimiz;

 • TEDAŞ ve TIA/EIA-222 F standartlarına uygun olarak üretilmekte ve montajlanmaktadır.

ASANSÖRLÜ PROJEKTÖR DİREĞİ

Asansör Mekanizmalı Projektör Direkleri, 10-100 metre arasında istenilen boyda, düzlemsel veya dairesel sistemli imal edilebilmektedir.

Kavşaklar, park yerleri, havaalanları, şehir meydanları, spor sahaları, açık alanlar, fabrikalar, stadyumlar vb. yerlerin aydınlatılmasında kullanılan galvanizli poligon asansörlü projektör direği müşteri talebine göre istenilen yükseklikte üretilmektedir. Projektörlerin bağlı olduğu platformu zeminden direk tepesine yükseltip indirmeye yarayan elektrikli asansör sistemi tamamen otomatik olup, projektörlerin montaj ve bakımının zahmetsiz ve güvenli bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Ayrıca sistemdeki otomatik kilitleme mekanizması sayesinde platform direk tepesinde sabitlenerek çelik halatlara binen yük engellenmekte ve bu sistemin güvenli ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Asansörlü projektör direklerinde boyutları yüksekliğe göre değişen ankrajlı temel montajına uygun dairesel taban flanşı mevcuttur. Asansörlü Projektör Direklerine, korozyona karşı uzun ömürlü sıcak daldırma galvaniz TSE EN 914, ISO 1461 standartlarına göre uygulanmaktadır. İstenildiği takdirde galvaniz üzerine boya uygulanabilmektedir.

STADYUM PROJEKTÖR DİREĞİ

Yükseklikleri genellikle 18mt ile 60 mt  arasında değişmektedir. Poligon modüllerin sıkı geçmesi ile oluşturulan tek parça direk şeklinde, koruma merdivenli veya portatif merdivenli olarak üretilmektedir. En üst tepe noktasında projektörlerin monte edilebilmesi için platform veya travers kullanılmaktadır. Bu platformlar sayesinde çeşitli yönlerde aydınlatma yapılabilmektedir. Standart 160km/SA rüzgâr hızına dayanımlı veya çeşitli rüzgâr hızlarında Stadyum Aydınlatma Direkleri üretimimiz olup istendiği takdirde galvaniz üzeri elektrostatik toz boya uygulamalarımız da mevcuttur.

Galvanizli Direk Üretimi

GÜNEŞ ENERJİLİ AYDINLATMA DİREĞİ

3 metre ile 15 metre yüksekliğinde galvanizli direk üretmektedir. Çoğunlukla yol aydınlatmasında kullanılması için üretilir.  Aydınlatma direklerimiz cadde,  park,  sokakların aydınlatmasında kullanılan galvanizli  direklerdir.   Standartlarına uygun şekilde korozyona karşı uzun ömürlü sıcak daldırma galvaniz metodu ile kaplanmaktadır.

Galvanizli Direk İmalatı;

 • Galvanizli Aydınlatma direği üretim ve satışı
 • Cadde, sokak ve parkların aydınlatılmasında kullanılan aydınlatma direkleri,
 • 3mt-15 mt yüksekliğinde İstenilen ebatta Galvaniz Direk konsolu imalatı,
 • 1,2,3 veya 4 adet aydınlatma konsolu imalatı,
 • Korozyona karşı uzun ömürlü kaplama kalitesi,
 • TEDAŞ ve TIA/EIA-222 F standartlarına uygun imalat,

Son yıllarda kullanım alanı oldukça yaygınlaşan güneş enerjisi sayesinde kazı ve kablo hattı gerektirmediği için tercih edilmektedir. Güneş Enerjili Aydınlatma Direği dekoratif görünümünün yanında çevre dostu bir sistemdir. Çeşitli çap ve boylarda galvanizli veya galvaniz üzeri elektrostatik toz boyalı olarak uluslararası standartlara uygun olarak üretimi yapılmaktadır.